Illinois Amateur Softball Association

CLASS A MEN’S FAST PITCH STATE TOURNAMENT CHAMPIONS

Renamed A in 1974 – (Had been B)

 

ASA CLASS A WINNERS

 

Year    Team                                                       Year      Team                                                 Year    Team

1955

Fireman (Godfrey)

1973

Truckers (Casey)

1991

Italian Village (Carbondale)

1956

Coleman (West Frankfort)

1974

Merchants (Coffeen)

1992

Arby’s (Bloomington-Normal)

1957

Tolly’s (Springfield)

1975

Fog’s (Bement)

1993

Pinckneyville Celtics

1958

Moweaqua

1976

Coffeen Roadrunners

1994

Belleville Southside

1959

Borden’s (Peoria)

1977

Zeigler Raiders

1995

Bloomington Builders

1960

Millie’s & Mickey’s (Granite City)

*1978

Arcola S & K

1996

Belleville Johnny D’s

1961

Bob’s Tap (Decatur)

1979

Zeigler Raiders

1997

Sibley Merchants

1962

Bob’s Tap (Decatur)

1980

Morris

1998

Tremont Merchants

1963

Merchants (Danville)

1981

Pinckneyville Celtics

1999

Springfield Chaos

1964

Merchants (Mahomet)

1982

Brighton

2000

Taylorville Bob Ridings

1965

Falstaff (Macomb)

1983

Nokomis

2001

Nokomis Budweiser

1966

Pow Wow Club (Peoria)

1984

Stadium Club (Peoria)

2002

Taylorville Bob Ridings

1967

Merchants (Urbana)

1985

Woodworth Truckers (Sadorus)

2003

Vandalia Freight

1968

Woodmen (Vandalia)

1986

St. Bank of Saunemin

2004

Nokomis Budweiser

1969

Lincoln (Roadrunners)

1987

TNT (Gibson City)

*2005

Vandalia Freight

1970

Sullivan (Chiefs)

1988

Craig Video (Effingham)

2006

Nokomis Budweiser

1971

Truckers (Casey)

1989

Stewardson-Strasburg Tates

2007

Vandalia Freight

1972

Elsie’s (Danville)

1990

Merchants (Urbana)

2008

Mascoutah Petes Blues

 

 

 

 

2009

Decatur Pride

 

 

 

 

2010

Decatur Pride

*Arcola won National Title in 1978.

*Vandalia won National Title in 2005 and 2007.

 

ILLINOIS STATE OR METRO WINNERS OF WOMEN’S MAJOR FAST PITCH

WEST CENTRAL OR MIDWEST REGIONAL SINCE 1956

 

Year    Team                                                    Year      Team                                                   Year    Team

1946

Match Corporation-Chicago

1966

Lettes-Pekin

1986

Bemis-Quincy

1947

Dieselettes-Peoria

1967

Chargers-Oak Park

1987

Avanti’s-E. Peoria

1948

Dieselette-Peoria

1970

Lettes-Pekin

1988

Downers Grove

1949

Dieselettes-Peoria

1971

Lettes-Pekin

1989

West Frankfort

1950

Dieselettes-Peoria

1972

Lettes-Pekin

1990

Avanti’s-E. Peoria

1951

Dieselettes-Peoria

1975

Sexton Ford-Moline

1991

Carterville Cougars

1952

Dieselettes-Peoria

1977

South Holland

1992

Avanti’s-E. Peoria

1955

Dieselettes-Peoria

1978

South Holland

1993

Avanti’s-E. Peoria

1958

Lettes-Sunnyland

1979

Macomb Magic

1994

Chicago Metro

1959

Lettes-Pekin

1980

Macomb Magic

1995

Lisle

1960

Lettes-Pekin

1981

Macomb Magic

1996

Decatur Lady Pride

1961

Lettes-Pekin

1982

Landmark-Peoria

1997

(Was Not Held)

1962

Lettes-Pekin

1983

Downers Grove

1998

Bloomington Lady Hearts

1964

Lettes-Pekin

1984

Magic Macomb

 

 

1965

Lettes-Pekin

1985

Rockettes-Springfield

 

 

 

BOYS 13-15 FAST PITCH STATE

 

 Year    Team                                                    Year        Team                              Year    Team

1981

Taylorville

1983

Rudds of Peoria

*1985

Rudds of Peoria

*1982

Rudds of Peoria

1984

Rudds of Peoria

1986

Rudds of Peoria

*Rudds won National Tournament in 1982 & 1985.

 

YOUTH FAST PITCH STATE – Boys under 18

 

 Year   Team                                             Year        Team                                        Year    Team

1972

Merchants (Decatur)

1978

Teutopolis

1984

Taylorville

1973

Everette Sports (Charleston)

1979

Taylorville

1985

Peoria Rudds

1974

Aces (Casey)

1980

Taylorville

1986

Taylorville

1975

Toolers (Casey)

1981

Taylorville

1987

Peoria Rudds

1976

Teutopolis

1982

Taylorville

1988

Peoria Rudds

1977

Teutopolis

1983

Taylorville

 

 

 

 

WOMEN’S CLASS A FAST PITCH

 

1982 Bombers-Casey-Also won Midwest Regional; 1983 Bemis-Quincy-Also won Midwest Regional; 1984 Dairy Queen Slammers-Havana; 1985-West Frankfort-Cardinals; 1986-Illini Lassies-Bloomington; 1987-Cougers-Carterville; 1988-Altamont; 1989—Carterville; 1990-Bloomington Lady Hearts; 1991-Decatur Misfits; 1992-Melton Outlaws-Bartonville; 1993-Carbondale Storm; 1994-Gillespie-Sweet Things; 1995-Decatur Scorpions; 1996-CaseyCommotion; 1997-Vipers-Normal; 1998-Eureka; 1999-Springfield Starzz; 2000-West Frankfort Cardinals; 2001-Carbondale Cougars; 2002-CartervilleCougars; 2003-Peoria Outlaws; 2004-Peoria Rage, 2005-Peoria Rage, 2006-Carbondale Cougars, 2007-Carbondale Cougers, 2008-Indy  Slammers 2009 East Peoria Lady Rage  *Carbondale Cougars won National Title in 20001

 

 

                                        10 & UNDER GIRLS FAST PITCH STATE WINNERS

 

 Year    Team                                                   Year    Team                                       Year     Team

1998

Quad City Firebirds

2003

Quad City Firebirds

2009

Dwight Extreme

 

1999

Quad City Firebirds

2004

Quad City Diamond Dreamers

2010

Quad City Firebirds

 

2000

Quad City Firebirds

2006

Quad City Firebirds

2011

Mattoon Pride

 

2001

Quad City Firebirds

    2007 

Glen Carbon Black Widows

2012

Central Il Diamonds

 

      2002

Casey Elite

2008

Rocket Fire

2013

East Peoria Express

                                                                                                                       2014      Heartland Havoc  

                                                                                                                                                                                   2015      Heartland Havoc

                                                                                                                     

                                      12 & UNDER GIRLS FAST PITCH STATE WINNERS

 

 Year    Team                                                  Year    Team                                                                 Year      Team

1982

Firebirds-Moline

1993

Aces-Milan

2004

Streator Cyclones

1983

Monarchs-Moline

1994

Melton Outlaws-Bartonville

2005

Milan Aces

1984

Melton Outlaws-Bartonville

1995

Aces-Milan

2006

O’Fallon Black Widows

1985

Eagles-Quad Cities

1996

Aces-Milan

2007

East Alton Illinois Sluggers

1986

Firebirds-Quad Cities

1997

Aces-Milan

2008

Glen Carbon Black Widows

1987

RIPCO Stars-Milan

1998

Firebirds-Metamora

2009

C’dale Southern Express

1988

Firebirds-Quad Cities

1999

Quad City Firebirds

2010

Espirit 97

1989

Heartland Lil Hearts-Quad City

2000

Washington Cougars

2011

Quad City Firebirds

1990

Heartland Lil Hearts-Quad City

2001

Quad City Firebirds

2012

Southern Express

1991

Eagles-Quad Cities

2002

BNGSA Angels

2013

Moline Heartland Havoc

1992

Angels-Decatur

2003

Southern Illinois Elite

2014          

    2015

Heartland Havoc

 Midland Magic

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                         

Was 13-15 1974-1988 – Became 14 & Under in 1989

STATE WINNERS – Girls 14 & Under Fast Pitch

 

 Year    Team                                                  Year    Team                                       Year      Team

1974

Jr. Jets-Quincy

1988

Tony & Sons NTRA-Snyland

2002

Washington Cobras

1975

Jr. Jets-Quincy

1989

Blazers-Quad Cities

2003

BNGSA Angels Elite

1976

Jr. Jets

1990

Heartland Hustle-Quad Cities

2004

BNGSA Angels

1977

Jr. Jets

1991

Shockers-Quad Cities

2005

MTCO Firebirds

1978

Jr. Jets

1992

Heartland Hustle-Quad Cities

2006

Illinois Firebirds Elite

1979

Melton Electric-Bartonville

1993

Eagles-Quad Cities

2007

Quad City Firebirds

1980

Roadrunners-Silvis

1994

Shockers-Quad Cities

2008

Quad City Firebirds

1981

Flyers-Rock Island

1995

Shockers-Quad Cities

2009

Carmi Southern Force

1982

WQUA Stars-Moline

1996

Casey Chaos

2010

BNGSA Angels

1983

Disco Demons-Quad Cities

1997

Batbusters-Quad Cities

2011

Southern Express

1984

Melton Magic-Bartonville

1998

Aces-Milan

2012

Mattoon Premier Fastpitch

1985

RIPCO Sonics-Quad Cities

1999

Chatham Heat

2013

Sterling Steam Gold

1986

Melton Outlaws-Bartonville

2000

Mattoon Pride

2014         

BNGSA Angels

1987

Melton Outlaws-Bartonville

2001

Metamora Firebirds

2015

Midland Magic

 

2015 Recreatioal Youth Champions

8 and Under ……….Knoxville

10 and Under.......Cameron Crossfire

12 and Under…….N/A

14 and Under…….Lewiston Diamondbacks

 

 

 

 

Was 13-15 1975-1988 – Became 16 & Under in 1989

STATE WINNERS  - Girls 16 & Under Fast Pitch

 

 Year     Team                                                  Year    Team     Year      Team

1974

Quincy Jr. Jets

1987

Melton Outlaws-Bartonville

2000

Mattoon Pride

1975

Quincy Jr. Jets

1988

NTRA Sunnyland

2001

Quad City Pride

1976

Quincy Jr. Jets

1989

RIPCO Monarchs-Quad City

2002

Mattoon Pride

1977

Quincy Jr. Jets

1990

Heartland Heat-Quad Cities

2003

CIGS Rebels

1978

Quincy Jr. Jets

1991

RIPCO Stars-Milan

2004

BNGSA Angels Avantis Elite

1979

Melton Electric-Bartonville

1992

Heartland Hearts-Quad Cities

2005

BNGSA Angels

1980

Silvis Roadrunners

1993

Gators-Washington

2006

Quad City Heat

1981

Rock Island Flyers

1994

Eagles-Quad Cities

2007

Johnston City Southern Force

1982

Moline WQUA Stars

1995

Springfield Lightning

2008

Midland Magic

1983

Silvis Disco Demons

1996

Central Illinois Lighting

2009

Johnston City Southen Force

1984

Melton Magic-Bartonville

1997

Shockers-Quad Cities

2010

Southern Force Hutchinson

1985

Quad Cities RIPCO

1998

Batbusters-Quad Cities

2011

Southern Express

1986

Melton Outlaws-Bartonville

1999

Bartonville-Outlaws

2012

Heartland Havoc

 

 

 

 

2013 

2015

Illinois City Chill  2014  Diamond SE

Premier Fastpitch Gold

 

Was 16-18 1975-1988-Became 18 & Under in 1989

STATE WINNERS – Girls 18 & Under Fast Pitch

 

   Year     Team                                       Year    Team                                                 Year    Team

1975

Morton-Morton

1988

Melton Outlaws-Bartonville

2001

Peoria Outlaws

1976

Sr. Jets-Quincy

1989

RIPCO Sonics-Quad Cities

2002

Milan Aces

1977

NTRA-Sunnyland

1990

Melton Outlaws-Bartonville

2003

Heartland Havoc

*1978

Rookies-Rock Island

1991

Monarchs-Quad City

2004

Heartland Havoc

1979

Karmelkorn-Peoria

1992

Magic-East Peoria

2005

Heartland Havoc

1980

Rookies-Rock Island

  1993

RIPCO Stars-Milan

2006

Illinois Extreme

1981

LGSA-Bartonville

1994

Melton Outlaws-Bartonville

2007

Mattoon Pride

1982

Sr. Jets-Quincy

1995

Milan Mustangs

2008

Mattoon Pride

1983

WIRL-Peoria

1996

Quad City Firebirds

2009

Moline Extreme Havoc

1984

Kiefer Electric-Peoria

1997

Morton Illusion

2010

BNGSA Avantis Angels

1985

Kiefer Electric-Peoria

1998

Shockers-Quad Cities

2011

Metamora Flames

1986

Stars-Moline

1999

Glasfords-Diamonds

2012

Team Oak Stars

1987

RIPCO Sonics-Quad Cities

2000

Decatur Blaze

2013

Beardston Tri-Co. Thunder

*Rookies won National in 1978.                                                                                                                                                                                  2014       Extreme Havoc

*Southern Force won 18 Gold in 2004 Nationals                                                                                                          2015      Premier Fastpitch Gold

                                                                                                                                                                                  

WOMEN’S CLASS A SLOW PITCH

 

   Year      Team                                     Year     Team                                                                                                                      Year    Team

1980

East St. Louis (Oilettes)

1990

Granite City (Jacobsmeyer)

2000

Jacksonville Imos

1981

Red Bud (Dasher)

1991

Charleston (B.O.S.S.)

2001

Springfield Knights Action

1982

Pocahontas

1992

East Peoria (Stadium Club)

2002

Quincy Instant Replay

1983

Timewell (Stephenson)

1993

Decatur L & R

2003

Unknown

1984

Collinsville (Red Devils)

1994

Sterling Spend A Buck

2004

Prime Time

1985

Jacksonville (Dan Hatcher)

1995

Edwardsville Rebels

2005

Advanced Softball

1986

Troy (Softball Central)

1996

Quincy Instant Replay

2006

Jacksonville Midwest Merchants

1987

Urbana (Main St. Eatery)

1997

Danville PB & PA

 

 

1988

Pekin (Sparks Concrete)

1998

Peoria Whiteys

 

 

1989

Granite City (Big Ed’s)

1999

Wood River Donzo’s Challengers

 

 

 

MEN’S CLASS B SLOW PITCH STATE

 

   Year     Team                                                 Year     Team                                         Year    Team                                                    

1980

East Moline

1992

Lincoln (Grave Chevy)

2001

Rock Falls (N)

1981

Granite City (Benjamins)

1993

Quincy Standard Life

2001

Virginia (S)

1982

Erie

1994

Morrison Spend a Buck

2002

Moline (N)

1983

Chatsworth (Dicks)

1995

Pekin Auto

2002

Springfield (S)

1984

Rock Island-Christopher D’s

1996

Peoria Whitey’s Tip Top

2003

Coors Light (N)

1985

Rock Island (Coors Light)

1997

Peotone Teresa Pizza

2003

6-4-3 (S)

1986

Alberts (Don’s Auto Body)

1998

Rock Island LogoMax ()

2004

Springfield Throop

1987

Granite City

1998

Effingham Ichabods (S)

2005

Shelbyville Joes

1988

Harrisburg (Hollands Olds)

1999

Orion A. Bob’s (N)

2006

Reid Builders-Southern Illinois

1989

Camp Pt. Baucom Trucking

1999

Quincy Kroher Paint/Timpe (S))

2007

Galesburg Quinns

1990

Peotone (Teresa Pizza)

2000

East Moline Torch Light (N)

2008

Decatur Penns Sports

1991

Carthage (Dairy Queen)

2000

Quincy Tappe Sports (S)

2009

Effingham Heritage Builders

 

WOMEN’S CLASS B SLOW PITCH

 

   Year     Team                                                 Year    Team                                                                                                                       Year    Team

1987

Pendleton (Quincy)

1996

Quincy Designer Edge

2002

Galesburg Shady Hill

1989

Southern Ill. Friend Oil

1997

Thornton Photography

2003

Unknown

1990

Lamore Electric (Kankakee)

1998

Galesburg McDonald’s/Moose (N)

2004

Moline Hey Bryans

1991

Checkers (Kankakee)

1998

Westville Julee’s (S)

2005

Moline Hey Bryans

1992

Macomb

1999

RESULTS UNAVAILABLE (N)

2006

Wood River State Two

1993

Wood River Donzos

1999

Murphysboro Ribs & Slices (S)

2007

Quad City Shaw

1994

Rock Island Distributors

2000

McDonald – Moose Lodge (N)

2008

Quincy

1995

East Moline Total Fitness

2001

El Roy’s (One Tournament)

 

 

 

CO-ED

Year   Team                                                    Year      Team                                                                                                                    Year          Team

1990

Edwardsville

1998

East Moline Leisure Time

2007

Plainview Grothaus Trucking

1991

Medora Grothaus Trucking

1999

Beardstown Ball Park Motors

2008

Plainview Grothaus Trucking

1992

Plainfield Grothaus Trucking

2000

Cottage Hills

2009

Plainview Grothaus Trucking

1993

Plainfield Grothaus Trucking

2001

Jacksonville

2010

Wesley-Reames/Franchise

1994

Wood River B & R Auto Body

2002

Moline Sanders Chiropractors

2011

Peoria Gas House Gang

1995

Edwardsville R.P. Lumber

2003

Alton Keycor

2012

Wood River Revolution

1996

Edwardsville R.P. Lumber

2004

Washington Lucky Break

2013

Jacksonville Ball Park Motors

1997

Murphysboro Miss N’Hitters (T)

2005

Godfrey All Stars

2014     

Jacksonville Ball Park Motors

1997

Jacksonville – Don’s Place (TIE)

2006

Medora Grothaus

2015

Wood River Westco

 

CLASS AA MEN’S FAST PITCH

WEST CENTRAL REGIONAL & MIDWEST REGIONAL WINNERS SINCE 1946

 

Year   Team                                            Year    Team                                                                                                Year                                                                  Team

1946

Match Corporation-Chicago

1966

Perfect Window-Decatur

1983     1983

Home Savings-Aurora

 

1950

Sealmasters-Aurora

1967

Salmasters-Aurora

1984

Hearts-Bloomington

1951

Chiefs-Calumet City

1968

Indianapolis

1985

ADM-Decatur

1952

Indianapolis 7-Up

1969

Sealmasters-Aurora

1986

Coors-Aurora

1953

State Farm Mutual-Bloomington

1970

Anixter-Skokie

1987

Coors-Aurora

1954

State Farm Mutual-Bloomington

1971

Anixter-Skokie

1988

Shelbyville, Ind.

1955

State Farm Mutual-Bloomington

1972

Indianapolis Wilseys

1989

Hearts-Bloomington

1956

Sealmasters-Aurora

1973

Home Savings-Aurora

1990

Aurora

1957

Sealmasters-Aurora

1974

Home Savings - Aurora

1991

Hearts-Bloomington

1958

Sealmasters-Aurora

1975

Home Savings - Aurora

1992

Aurora

1959

Sealmasters-Aurora

1976

Home Savings - Aurora

1993

Aurora

1960

Peru, Ind.

1977

Home Savings - Aurora

*1994

ADM-Decatur

1961

Sealmasters-Aurora

1978

Home Savings - Aurora

1995

Bloomington Hearts

1962

Alyco-Decatur

1979

Home Savings - Aurora

1996

River City Rage-Peoria

1963

Sealmasters-Aurora

1980

Home Savings - Aurora

1997

(Was not Held)

1964

Sealmasters-Aurora

*1981

ADM-Decatur

1998

River City Rage-Peoria

1965

Sealmasters-Aurora

1982

Hearts-Bloomington

 

 

 

               

*ADM of Decatur won National in 1981, 1994, and 1995.

 

ILLINOIS AMATEUR SOFTBALL ASSOCIATION CLASS AA MEN’S FAST PITCH

STATE TOURNAMENT CHAMPIONS SINCE 1933

Renamed AA in 1974 (Had Been A)

 

Year     Team                                        Year   Team                                             Year   Team

1933

Wildwood Tavern

1955

Baltic Lodge-Rockford

1977

Leary & Mead-Godfrey

1934

Staley Corn Products-Decatur

1956

Champaign Grill-Champaign

1978

Perfect-Maroa

1935

Rozeitos-Peoria

1957

Budweiser Chiefs-Bloomington

1979

A’s-Decatur

1936

Caterpillar Diesels-Peoria

1958

Budweiser Chiefs-Bloomington

1980

Lingafelter-Decatur

1937

Caterpillar Diesels-Peoria

1959

Decatur Merchants-Decatur

1981

ADM-Decatur

1938

Urbana Indians-Urbana

1960

General Cable-Monticello

1982

Wells Fargo-Rushville

1939

Caterpillar Diesels-Peoria

1961

Alyco Merchants-Decatur

1983

Beer Nuts-Bloomington

1940

Caterpillar Diesels

1962

Palmer House-Peoria

1984

Brandts-Springfield

1941

Caterpillar Diesels

1963

Altwood Merch.-Alton/Wood River

1985

ADM-Decatur

1942

Caterpillar Diesels

1964

Jacksonville St. Hosp.-Jacksonville

1986

Beer Nuts-Bloomington

1943

Caterpillar Diesels

1965

Riley’s-Decatur

1987

Hearts of Bloomington

1944

Mckay Plumers-Rock Island

1966

GMC Tucks-Bloomington

1988

Pride-Decatur

1945

Gipps Beer-Peoria

1967

Riley’s-Decatur

1989

Pride-Decatur

1946

Pekiri Grays-Pekin

1968

Golden Harvest-Decatur

1990

Effingham TSA

1947

Caterpillar Diesels-Peoria

1969

Chiefs-Wood River

1991

Decatur Pride

1948

Loyal Order of Moose-Decatur

1970

Murdale Martin Oilers-M’boro/C’dale

1992

Effingham B.O.S.S.

1949

Tom’s Grill-Decatur

1971

Murdale Martin Oilers-M’boro/C’dale

1993

Bloomington Hearts

1950

State Farm Mutual-Bloomington

1972

Murdale Martin Oilers-M’boro/C’dale

1994

Bloomington Hearts

1951

Calumet City Chiefs-Calumet City

1973

Quality Furniture-Springfield

1995

Bloomington Hearts

1952

State Farm Mutual-Bloomington

1974

Bims-Canton

1996

Bloomington Hearts

*1953

Aurora Sealmasters-Aurora

1975

GMC Trucks-Bloomington

 

 

1954

Al’s Radio-Peoria

1976

Perfect-Maroa

 

 

*In 1954 Aurora was reassigned to the Metro Chicago area and completed in the Metro area tournaments.

 

MEN’S MASTERS (OVER 40) FAST PITCH

 

  Year     Team                                                                                                  Year   Team              

1991

Champaign Nohren Farms

1995

Cowden

1992

Southern Illinois Merchants

1996

Champaign Nohren Farms

1993

Champaign Nohren Farms

1997

Champaign Nohren Farms

1994

Champaign Nohren Farms

 

 

*Southern Illinois Masters won over 50 Nationals in 1997.

 

WOMEN’S 12-INCH SLOW PITCH-MAJOR

 

  Year    Team                                        Year  Team                                          Year   Team       

1969

Granite City (Schreibers)

1980

Granite City (Jacobsmeyer)

1992

Belleville (Whiz Kids)

1970

Granite City (Mercers)

1981

Rantoul (Dicks Time Out)

1993

Belleville (Whiz Kids)

1971

Granite City (Mercers)

1982

Champaign ZZZ Pias

1994

Decatur Challengers

1972

Granite City (Rebels)

1983

Belleville (Whiz Kids)

1995

Belleville (Whiz Kids)

1973

Granite City (Petrillo Prod.)

1984

Belleville (Whiz Kids)

1996

Belleville (Whiz Kids)

1974

Granite City (Petrillo Prod.)

1985

Belleville (Whiz Kids)

1997

Springfield Knight Action Park

1974

Granite City (Petrillo Prod.)

1986

Belleville (Whiz Kids)

1998

Decatur Jan Maid Service

1974

Granite City (Petrillo Prod.)

1987

Belleville (Whiz Kids)

1999

Peoria Heights Rick’s Choice

1976

Granite City (Petrillo Prod.)

1988

Belleville (Whiz Kids)

2000

Decatur Challengers

1977

Morris

1989

Belleville (Whiz Kids)

2001

Springfield Knights Action Park

1978

East Peoria Merchants

1990

E. Peoria (Winter Insurance)

 

 

1979

Hecker

1991

Belleville (Whiz Kids)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS A SLOW PITCH MEN

 

  Year       Team                                                    Year    Team                                                          Year     Team

1972

Rantoul

1982

Belleville (Whompuscats)

1993

Alton Kohlers

1973

Champaign (IGA)

1983

Normal (Pub II)

1994

Mt. Zion Buckeyes

1974

East St. Louis (Saints)

1984

Beardstown (Farm & Home)

1995

Springfield Streder

1975

Rantoul

1985

Grennan-Sterling

1996

Peoria Star/Big A

1976

Jacksonville

1987

Niks-Ivanhoe

1997

Granite City Titans

1977

Bartonville (Wayne & Phyl’s)

1988

Adkinson (Snicks)

1998

Springfield Streder

1978

Champaign (Nelson)

1989

Morrison Time Out

1999

Bloomington North Pier

1979

Carbondale

1990

Moline (Eagles)

2000

East Alton No Man’s Land

1980

Decatur

1991

Champaign (Village Inn)

2001

Metamora Snap-On Tools

1981

Madison

1992

Charleston (Ice House)

 

 

 

  MEN’S CLASS C SLOW PITCH

 

  Year     Team                                              Year   Team                                    Year   Team                     

1992

Melton Glass

2001

Freeport (North)

2008

HOI Vending (North)

1993

Milan Otis Industries

2001

Champaign  (South)

2008

Granite City Rampage (South)

 

1994

Peoria Cops

2002

MGD (North)

2009

Rock Island Daisy Dooks (N)

 

1995

Rock Falls Eddie’s Glass

2002

Effingham (South)

2009

Hillsboro Wreckers (S)

 

1996

Rock Island Heroes

2003

Quad City Laminating (North)

2010

Granite City County Franchise (S)

 

1997

Scorers/GMD

2003

Springfield Miller Light (South)

2010

Bartonville Daves Pizza (N)

 

1998

Rock Island Omerras (North)

2004

Belleville

2011

Quincy Dirtbags (S)

 

1998

Springfield McCarty’s (South)

2005

Quinn’s Tap (North)

2011

Bloomington Pub/Pal (N)

 

1999

Galesburg Rail Center (North)

2005

Springfield  Carters (South)

2012

Rockford PDR (N)

 

1999

Jerseyville Elks (South)

2006     

Bradley Gimmedat (North)

2012

O’Fallon PSR (S)

 

2000

Dixon (North)

2006

Troy Randy’s 6-4-3 (South)

2013

Rock Island Dergo Law

 

2000

Effingham Pete’s (South)

2007

Alton AV Pro

2014

2015

Precision Recovery

 Precision Recovery

 

                                                                                                                                                                              

                                                                                                      

 

 

 

 

WOMEN’S CLASS C SLOW PITCH

 

  Year     Team                                              Year   Team                                   Year   Team               

1992

Murphy Brothers

1999

RESULTS UNAVAILABLE (N)

2003

Schooners

1993

Rock Island Family Fun

1999

Code Blue (S)

2004

Canton Leander Construction

1994

Peoria Diamond in the Rough

2000

El Roys (N)

2005

Ridgefarm

1995

Silvis Carl’s Corner Tap

2000

Alton Cat Daddies (S)

2006

Champaign

1996

Peoria Heights Whiteys

2001

Totally Tan  (N)

2007

Peoria Schooners

1997

Cedar Club/BFI

2001

Canton Leander (S)

 

 

1998

Granite City Cobras (S)

2002

Schooners

 

 

 

INDUSTRIAL SLOW PITCH MEN

 

  Year     Team                                       Year   Team                                       Year    Team

1972

Kankakee (Jones McKnight)

1982

Peoria (Cat Clevenger)

1992

Granite City Steel

1973

Peoria (WABCO)

1983

Cat Pekin Rx Lab

1993

Granite City Steel

1974

Kankakee (Jones McKnight)

1984

Peoria (Stephens-Scramm)

1994

Bloomington Travel/Travel

1975

Peoria (Cat UAW)

1985

Peoria (Stephens-Scramm)

1995

Granite City Steel

1976

Peoria (WABCO)

1986

Peoria (Stephens-Scramm)

1996

Granite City Steel

1977

Decatur (Staley’s)

1987

Peoria (Stephens Assoc.)

1997

Decatur ADM

1978

Peoria (Cat Blue)

1988

Normal (State Farm)

1998

Decatur ADM

1979

Decatur (Staley’s)

1989

Peoria (Stephens & Assoc.)

1999

Decatur ADM

1980

Wood River (Shell)

1990

Normal (State Farm)

2000

Clevens/Bruckway

1981

Peoria (WABCO)

1991

Granite City Steel

2001

Alton Tower

                                                                                        

MEN’S CHURCH SLOW PITCH STATE

 

  Year     Team                                       Year   Team                                       Year    Team

1978

St. Mary’s – Alton

1987

St. Paul Baptist – E. St. Louis

1996

Granite City City Temple

1979

St. Mary’s – Alton

1988

Our Savior – Jacksonville

1997

Beltrees St. Michaels

1980

St. Mary’s – Alton

1989

Our Savior – Jacksonville

1998

Springfield Calvary Temple

1981

City Temple – Granite City

1990

Holy Family – Granite City

1999

Mahomet Sangamon Valley Christian

1982

St. Mary’s – Alton

1991

Our Saviour – Jacksonville

2000

Bethalto Church of God

1983

Faith Community – Alton

1992

Our Saviour – Jacksonville

2001

Granite City Holy Family

1984

City Temple – Granite City

1992

Harvest Assembly/Granite Cty

2002

Granite City New Life

1985

St. Paul Baptist–Granite City

1994

Harvest Assembly/Granite Cty

2003

Springfield Calvary

1986

City Temple–Granite City

1995

Alton Faith Baptist

 

 

 

ILLINOIS AMATEUR SOFTBALL ASSOCIATION WOMEN’S MAJOR FAST PITCH

STATE TOURNAMENT CHAMPIONS SINCE 1933

 

  Year    Team                                        Year     Team                                     Year    Team

1933

Eagle Market–Rock Island

1954

Dieselettes – Peoria

1976

Perfect – Maroa

1934

Rinky Dinks–Downers Grove

1955

Dieselettes – Peoria

1977

Lettes – Pekin

1935

Enright Coals–Rock Island

1956

Ballhawks – Kewanee

1978

Lettes – Pekin

1936

Vogel’s Bloomer Girls–Forest Pk

*1957

Lettes - Sunnyland

1979

Lettes – Pekin

1937

Vogel’s Bloomer Girls–Forest Pk

1958

Ballhawks – Kewanee

1980

Stinger’s – Casey

1938

Vogel’s Bloomer Girls–Forest Pk

1959

Ballhawks – Kewanee

1981

Davenport – Springfield

1939

Farrow Chicks – Peoria

1960

Ballhawks – Kewanee

1982

Landmark – Peoria

1940

Dieselettes –Peoria

1961

Ballhawks – Kewanee

1983

Magic – Macomb

1941

Dieselettes – Peoria

1962

Merchanettes – Decatur

1984

ADM Sweetners – Decatur

1942

Dieselettes – Peoria

1963

Lakers – Alton

1985

Rockettes – Springfield

1943

Dieselettes – Peoria

1964

Lakers – Alton

1986

Rockettes – Springfield

1944

Dieselettes – Peoria

1965

Merchanettes – Decatur

1987

Avanti’s – E. Peoria

1945

Dieselettes – Peoria

1966

Impalas - Shelbyville

1988

Rockettes - Decatur

1946

Dieselettes – Peoria

1967

Perfect Windettes – Decatur

1989

Avanti’s – E. Peoria

1947

Dieselettes – Peoria

1968

Perfect Windettes – Decatur

1990

Lettes – Pekin

1948

Dieselettes – Peoria

1969

Lettes – Pekin

1991

Avanti’s – E. Peoria

1949

Dieselettes – Peoria

1970

Sexton Ford – Moline

1992

Decatur Sting

1950

Dieselettes – Peoria

1971

Sexton Ford – Moline

1993

Lady Hearts – Bloomington

1951

Dieselettes – Peoria

1972

Sexton Ford – Moline

1994

Peoria Avanti’s

1952

Dieselettes – Peoria

1973

Sexton Ford – Moline

1995

East Peoria Avanti’s

1953

Madison Furniture – Springfield

1974--75

Sexton Ford – Moline

1996

Decatur Lady Pride

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN’S AA OPEN SLOW PITCH STATE WINNERS

 

  Year     Team                                         Year      Team                                        Year  Team

1963

Polish Hall (Madison)

1976

Knoxville Tap – Milan

1989

Miller Draft Ground Crew

1964

Spangler Dowes (Granite City)

1977

Impact – Champaign

1990

Budweiser

1965

Polish Hall (Madison)

1978

Wayne & Phyl’s – Bartonville

1991

Beaver Bud Dry – Springfield

1966

Polish Hall (Madison)

1979

Monmouth

1992

Quincy Miller Lite

1967

Al’s 234 Shop (E. St. Louis)

1980

Knoxville Bulldogs (Milan)

1993

St. Clair A’s

1968

Clark’s Vikings (Granite City)

1981

Harvey-Stuckle – Peoria

1994

St. Clair A’s

1969

Merchants (Champaign)

1982

Crazy Horse – Bartonville

1995

Kankakee Belcher

1970

Merchants (Champaign)

1983

Merchants – Peoria

1996

Manteno Belcher

1971

Al’s 234 Shop (E. St. Louis)

1984

Knoxville Bulldogs – Milan

1997

Decatur Central Paving

1972

Eagles (E. St. Louis)

1985

Kohlers – Alton

1998

Decatur Central Paving

1973

Ace Oxygen (Decatur)

1986

St. Clair Ground Crew

1999

Wood River Phone Masters

1974

Old Pros – E. St. Louis

1987

Peoria Merchants

2003

Phone Masters won Nationals

 

MEN’S AA OPEN SLOW PITCH MIDWEST REGIONAL WINNERS

 

  Year      Team                                                                                                    Year    Team

1971

Chryslers – Decatur

1973

Ace Oxygen – Decatur

 

MEN’S OVER 35 SLOW PITCH STATE WINNERS

 

  Year     Team                                                                                                                     Year     Team

1995

Park Forest Not Dead Yet

2000

Triad Rebels

1996

Park Forest Not Dead Yet

2001

Wood River/Triad Rebels

1997

Springfield Miller Lite

2002

Quincy Budweiser

1998

Manteno Belcher Construction

2003

Quincy Gem City

1999

Kankakee Security Lumber

 

 

 

MEN’S CLASS “B” FAST PITCH                               GIRL’S 12 AND UNDER “B” FAST PITCH

 

    Year       Team                                                                Year   Team

1999

Elkville Ray’s Autobody

2000

Herrin All Stars

2000

Tri-County Merchants

2001

Belleville M & M’s

2001

Elkville Wards

2002

Beardstown Blaze

2002

Herrin Budweiser

2003

Belleville Warriors

2003

“T” Town K. C.’s

2004

Metamora Flames

2004

“T” Town Wessels

2005

Livingston County Express

2005

Belleville Stallions

2006

BNGSA Fusion

2006

Mississippi Valley

2007

Quincy Diamonds

2007

Villa Grove Log Cabin

2008

Streator Cyclones

2008

Belleville Stallions

2009

Tri County Thunder

2009

“T” Town Koerner

2010

Alton Flames Teal

 

 

2011

Morton Mystics

 

 

2012

Bureau County Blaze

 

 

2013

Trenton Team Thunder

                                            2014        Morton Mystics        2015  Chili Firecrackers

 

MEN’S CLASS “D” SP STATE WINNERS               GIRL’S 14 AND UNDER “B” FAST PITCH

 

   Year    Team                                                                   Year    Team

2000      Champaign Pias Dawgs (N)                                                      2000             Unknown

2000      M’boro Crain Heating (S)                                                         2001             Trenton Terminators

2001      Fairfield Battlecats                                                                    2002             Beardstown Blaze

2002      Fairfield Battlecats                                                                    2003             Hannibal Cyclones

2003      Ameagen                                                                                 2004             LGSA Lightning

2004      Bradley Hangovers                                                                   2005             McLean County Stars

2005      Bradley Gimme Dat                                                                 2006             Team Conxion

2006      Carlyle Rakers                                                                          2007             Streator Wildcats

2007      Virden Hatalla Flooring                                                            2008             Her-A-Cane

2008      Arcola Burton Drywall                                                              2009             Normal BNGSA Magic

2010      Murphysboro Da-Nite                                                             2010             Alton Flames

2011      Murphysboro Da-Nite                                                             2011       Minonk Crush

2012      Bloomington “Just One More”                                                 2012                  Washington Cobras                                   

2013      Quincy Gem City Pizza                                                             2013                  Alton Black Widows

     2014    Kankakee Off in the Dugout                                                 2014        Morton Mystics

     2015  East Alton AMF                                                    2015       Southern Heat

 

WOMEN’S CLASS “D” STATE WINNERS             GIRL’S 16 AND UNDER “B” FAST PITCH

 

Year      Team                                                                      Year  Team                          Year  Team

2001

Barts Spring Green

2000

Heartland Pride

2007

Mulkeytown  SI Dirtbags

2002

Barts Spring Green

2001

LGSA Lasers

2008

Chillicothe Little Devils

 

 

2002

Godfrey Bluff City Storm

2009

 Spfld. Mid-State Magic

 

 

2003

Columbia Jazz

2010

 Mid Illini Mayhem

 

 

2004

LGSA Lazers

2011

 Bureau County Blaze

 

 

2005

Greenville

2012

Minonk Crush

 

 

  2006

Beardstown

2013

Bartonville LGSA Lazers

             

                                                                                                                                                                                                         2014    CASA Gators      

                                                                                                                                      2015  Capital City Cyclones

MEN’S CLASS “C” FASTPITCH                              MEN’S CLASS “E” SLOW PITCH

 

Year      Team                                                                                     Year      Team

2010

Teutopolis Wessels

2010

Bloomington Hopewell Hitmen

2011

Nokomis

2011

Hopedale Hitmen

2012

Central Illinois Knights

2012

Quincy Gen City Pizza

2013

Central Illinois Knights

2013

Arthur B and B Homes

 2014         Central Illinois Knights                                                                                       2014         Decatur Elite

 2015         Central Illinois Knights                                                                2015         Carrolton Weller Seeds

 

GIRL’S 10 AND UNDER “B” FASTPITCH               GIRL’S 18 AND UNDER “B” FASTPITCH

 

Year       Team                                                                                     Year                 Team                                                                                                                                                                                                                                          

2000

Cumberland Vets

2000

Central Illinois Rebels

2001

Comets

2001

BNGSA Enforcers

2002

Orrion Express

2002

Galesburg Storm

2003

Cumberland Vets of Toledo

2003

BNGSA Mystics (Normal)

2004

Black Widows

2004

Indian Creek Shabbond

2005

Marshall Big Red

2005

Bluff City Storm

2006

BNGSA Fusion

2006

Sangamon Sting

2007

Mokena Storm

2007

Hannibal Cyclones

2008

Clinton Gold

2008

CIGS Rebel Gold

2009

Dwight Extreme

2009

Bethalto Stars

2010

2011        

Maverick All Stars

Heartland Havoc

2010

2011     

Highland Orange Crush

Chillicothe Blue Devils

2012

2013

Galesburg Crush

Princeville Bureau Co. Blaze

2012

2013

Morton Mystics

Beardston Tri-Co. Thunder

2014             Chaos Crush                                                                  2014              Canton Lady Giants

2015            LGSA Jets                                                                                             2015                                                                                                                                                                                                        Minonk Crush

 

WOMEN’S CLASS “B” FAST PITCH

 

  Year      Team                                           Year     Team                                    Year      Team

2002

Decatur Misfits

2006

Decatur Misfits

2009

E. Peoria Rage

2003

Peoria Avantis

2007

Carbondale Cougars

2010

Unknown

2004

Peoria Outlaws

2008

Indy Slammers

2011

Bloomington Hearts

2005

Peoria Outlaws

 

 

2012

Bloomington Angels

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens Wooden Bat Fastpich Tournament

 

2011…….T Town Wessels

2012…….Rockford

                                                                                                                 2013…….Rockford

2014…….Belleville Stallions

2015…….Pinckneyville Falcons

 

 

 

 

 

 

CHUCK McCORD – JOHN ROWE

Meritorious Service to Softball Award

 

 Year     Recipient                            Year     Recipient(s)                              Year   Recipient(s)

1986

Rick Woodworth

1996

A. L. “Buck” Knowles

 

 

1987

Ron Steen

1997

Don Brewer & Jim Nicol

2005

Floyd Gordon

1988

Cleo Parker

1998

Moreland Fink

2006

Gary Nohren

1989

Mike Bauer

1999

Dan Highland

2006

Harrell Lerch

1990

Mike Creek

1999

Jerry Stewart

2007

Cary Frey

1991

Bob Adams

2000

Ray Hoffman & Jack Beggs

2008

Linda Wilson

1992

Chuck McCord

2001

Dennis Wiese

2009

Roger Sensabaugh

1993

Milt Hand

2002

Jim Pownall

2010

Lloyd Nelson

1994

Junior Chapman

2003

Ron Blemler

2011

Paul Tomazzoli

1995

Leroy Emerick

2004

Jerry Akers

2012

2013

 2015

Ron Carr

Joe Snedeker   2014  Mike Martin   

Teri Hammel  2016  Len Galloway 

Text Box: MORELAND JAY FINK AWARD
In Loving Memory of Lillian Fink

 Year     Recipient
1992	Dennis G. Sherer – Silvis
1993	James DeVrieze – Rock Island  (Deceased)
1994	Bill & Shirley Long – Rock Island
1995	Bob Adams – Pekin
1996	Nancy Wiese – Davenport, IA
1997	Rick Ryckeghem – Moline
1998	Roger * Peg Nothdorf – Rock Island
1999	Charles L. McCord – Chillicothe
2000	Jerry Welch – Mattoon
2001	Jim Pownall – Decatur
2002	Gary Anderson – Rock Island
2003	Charles Huston
2004	Milt Hand – Moline
2005	Pat & Mike Creek - Quincy
2006	Barry Pepper & Noah Hornbaker
2007	Ron Kramer & Dennis Mesick
2008	Bob Pettit
2009	Bruce Evans
2010	Jerry Stewart
2011	Cary Frey         
2012
2013
2014


	Steve Hassel           
Nate Mims             2015    Tony Moll
Bill Harriss             2016     Roger Sensabaugh

 

 

          DON PLARSKI UMPIRE AWARD                    

              

1983

John Rowe

1998

Chris Long

1984

Eugene Lash

1999

Ron Runyen

1985

Jim Pownall

2000

Charles Baker

1986

Jerry Stewart

2001

Milt Hand

1987

Ken Thaxton

2001

Paul Tomazzoli

1988

Don Straw

2002

Ray Wise

1989

Roger Nichols

2003

Ray Hoffman

1990

Rich Firebaugh

2004

Charlie Huston

1991

Jerry Akers

2005

Steve McCrillis

1992

Fred Bardfield

2006

Lloyd Stewart

1993

Don Nolin

2007

Don Curtis

1993

Jim Pogue

2008

Lisa Cuocci

1994

Ken Hancock

2008

Vernon Gray

1995

Pat Creek

2009

Dennis Mesick

1995

Maynard Craff

2010

Jack Gullion

1996

Ron Kramer

2011

Mary Sylvester

1997

Bob Daniels

2012

2014

 

2016

John Washburn  2013 Joe Meyer

Jon Hand    2015 Diana Welch &

Randy Ulrich

Ed Miskelly        

Year     Recipient            Year    Recipient                                

                                      

 

 

 

 

 

 

 
  GOOD LUCK
TO ALL TEAMS

 

 

 

 

 


 

 

Floyd Gordon

Champaign, Illinois

ILLINOIS ASA EMERITUS VICE PRESIDENT

 

 

                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  PLP Battery Supply...

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Pete Polete – Owner

1362 N. 7th Street

Murphysboro, IL  62966

Phone:  618/687-3344

 

 

                                                

User Login

Joommaster team